Šaty podle obrazu Alžběty I. (díl 4.) - Už mi stojí v muzeu!!!

Nadpis by se mohl sice chápat všelijak, dokonce i lehce lechtivě, ale prostě HURÁ!!! Mé desítkydňovonoční, potohektolitrové a nervovkýblioidní dílo je hotovo. Šaty podle obrazu Alžběty I. jsou dokončené. A jsou i nádherně nainstalované na mé chystané výstavě v muzeu v Rokycanech, spolu s oním milionkrát proklínaným obrazem :-)

Kostým pro barda Marigolda ze světa Zaklínače

„Jak já skromný bard, poctěn na stokrát, táhl s Geraltem z Rivie, chci do písně dát. Když bílý vlk se pral s Ďáblem stříbrným, jeho armádou elfů nechal jít, světem...“
Konečně někdo přišel s přáním na ušití i jiného kostýmu ze světa Zaklínače, než jen nudné prošívanice. Marigold. Bard, největší sukničkář pod sluncem a nejlepší přítel Geralta.

Třicítková éra začíná - dámský kostým

„Já tady ještě nemám žádný třicítkový kostým!“ zhrozila jsem při prohlížení mých www stránek. A přitom začíná éra třicítkových kostýmů, kdy všichni, co celou zimu prospali a na šerm si ani nevzpomněli (ono se při tomto způsobu sezón není ani čemu divit), se pozvolna probouzejí, otvírají oči, truhly, skříně a začínají se pomalu připravovat na Bílou Horu.  A poslední kostýmy na tuhle třicítkovou obdobu Libušína budu zase dodělávat den před bitvou, jako vždycky :-)

Šaty z bavlněného plátna, rok 1865

„Ákcééé, poslední bavlna za starou cenu!“ Tak nějak mohly vypadat titulky inzercí v době, kam jsou datovány tyhle šaty. Americká občanská válka v roce 1865 skončila, otrokářství skončilo jakbysmet a ceny americké bavlny, která byla nejkvalitnější, tím vylétly rapidně nahoru.

Na vyšívačku začíná být fronta

Ajťák by řekl, že umím multitasking (schopnost operačního systému provádět několik procesů současně). To sice tedy není u žádné ženy nic nového, ale já opravdu svištím :-D Když pracuji na novém kostýmu, stříhám látky, našívám perličky, když spím, či bdím, zároveň u toho všeho vyšívám. No dobře, on mi s tím pomáhá takový jeden stroječek. Ale že mu to jde pěkně od ruky.

Další dva anoraky hotové, uff :-)

Mám kamaráda blázna. Tedy, já mám více takových. Jak nad tím přemýšlím, jen málo z nich je „normálních“ :-)  A tomu jsem před měsícem ušila vlněný anorak na čundry. Do té doby jsem neměla potuchy, co to je anorak, a že je pro čundráky, zálesáky, bushcrafťáky a další podobně cáknutý jedince tak důležitý.

Vyšívačku nenechám zahálet...

Když už mám prostě takovou úžasnou vyšívačku, nemůžu jí prostě nechat zahálet. A tak zatímco se nudím, mám nohy na stole, popíjím kávičku a přemýšlím, do čeho bych asi z dlouhé chvíle píchla :-D :-D, vyšívačka maká. A ani se nezapotí.

Vesnický dámský kostým

Znáte to, tu a tam se prostě přejíte i těch nejvybranějších dobrot, nadívaných pávů, hrdliček, labutí, kanců se šípkovou, křepelčích vajíček, krevet, ústřic a to 150 let staré francouzské víno vám už taky nejede. To pak máte strašnou radost nad mísou bramborů s tvarohem a pažitkou a skleničkou českého pivka. A stejné je to i s kostýmy, to jsou pořád samé brokáty, krajky, výšivky, volánky, prostřihy, perličky... Konečně někdo objednal také prostší kostým! :-)

Brokátový kostým sviští do Ameriky

Tak mi sviští kostým do Ameriky. Do Virginie. Brokátový pánský kostým v překrásných červených odstínech. Původně jsem myslela, že bych kostým dovezla (asi spíš teda doletěla) osobně, ale nějak mi to nevyšlo. Hmmm, no alespoň něco se tam podívá :-)

Bitva korzet vs. já vyhrána. Ale o prsa. Respektive o prst..

Právě jsem domordovala rokokový korzet. Naprosto chápu, proč korzety vždycky vyráběli muži, protože je to opravdu děsná mordýřina na ruce. Ale naprosto nechápu, proč už je dneska nevyráběj, třeba kováři, platnéři, zbrojíři... a proč to odnesou švadlenky :-) Ocelové kostice, pořádně vyztužený, jako vzpěry Sixtinské kaple.

Jednoduchá a elegantní móda z doby zákopů a yperitu

Velká válka, zákopy, bojové plyny, plamenomety, první tanky a milióny promarněných životů v šílené hře mocností. Na druhou stranu Remarque, Rolland a další umělci, kteří svými díly obrušovaly hrany válečného běsnění. A elegantní uniformy, nablýskané knoflíky, přezky a šavličky pánů a elegantní šaty dam. Kontrast smrti a krásy...

Turnýra, honzík, pozadí - to šaty ze století páry vyladí

Dámské pozadí od počátku věků přitahovalo pozornost. A ostatně, co si budeme nalhávat, sice na něj většinou nadáváme před zrcadlem, ale oči mužů na oné části našich těl spočívají často. A století páry vzdávalo svojí módou „honzíků“ ženským zadečkům skutečně hold.

Metternich nežil jako mnich

Pan Drozda napsal divadelní hru se zpěvy pod názvem "Metternich nežil jako mnich". Jedná se o hru, kde starý Metternich vzpomíná na své manželky a milenky, které prošly jeho životem. Celá hra bude pojata s legrací a nadsázkou.

Jaro + sluníčko = zvýšený zájem o náhlavní pokrývky

Jarní sluníčko už dokáže hezky hřát, takže pokrývka hlavy nás uchrání před úpalem, navíc ta žlutá koule umí i potrápit oční sítnice. A v dnešní době, kdy se navzdory všem radám prostě kvůli respirátorům brýle (ano, i ty sluneční) mlží, je nějaká čepka, klobouk nebo jiná pokrývka naší mozkovny často jedinou možností, jak si ochránit hlavu nejen před zmíněným úpalem, ale i oči před nadměrným světlem a ještě vypadat šik :-) A je fakt, že sluneční brýle prostě nejsou v jistých obdobích zrovna úplně LH.

Houppelande a chaperon sviští na Slovensko

Brokátový houppelande (svrchní oděv s rozšiřujícími se rukávy, nošený v pozdním středověku) a chaperone (prostě kapuce, ale chaperon zní líp a navíc je to správný název :-) ) pro zákazníka na Slovensko. Zákazník je z divadelní společnosti www.divadelnaspolocnost.sk, tak doufám, že mi pak pošle volňásek, abych viděla „svůj“ kostým v akci.

Šaty podle obrazu Alžběty I. (díl 3.) - Zvítězila jsem nad košilí!

Mé válečné tažení s cílem rekonstruovat šaty podle obrazu Alžběty I. má další významný dílčí úspěch. V několika bitvách s košilí, kdy výsledek byl chvíli příznivější pro košili, chvíli pro mě, jsem nakonec slavně zvítězila.

Vlněný anorak na čundry

Anorak. Co si mám pod tím představit, jsem zjistila, když jsme byli na návštěvě u kamaráda šermíře. Oznámil mi, že prostě nutně potřebuje na čundry správňáckej, buškrafťáckej, zálesáckej, vlněnej anorak, protože ho všichni nosí nebo o něm píšou nebo točí videa na jůtubku. A protože jedině v něm mu bude na toulkách českou „divočinou“ krásně teploučko, za mrazu, sněhu, nízkých teplot a to, vzhledem k nepřekonaným vlastnostem vlny, i když zmokne.

Šaty ze století páry

Uff, tedy tyhle mi daly fakt zabrat. Jsem ráda, že už jsou dokončené, šití bylo dost náročné. Ale výsledek prostě stojí za to. Krásné šaty, jako vystřižené ze Zemanových filmových Verneovek, inspirované všudypřítomným kouřem, padajícími sazemi z komínů, hlukem všemožných strojů a s tím kontrastující jemnou elegancí dam.

Róba se strojovou výšivkou

Připravujeme další velkou róbu se strojovou výšivkou. A záměrně píšu připravujeme, protože výšivku se rozhodla ozdobit našíváním korálků sama milá majitelka šatů.

Vlněné svrchníky

Svrchník. Takové nicneříkající slovo. Ale zároveň všeobjímající. Kabát, bunda, mantl. Prostě aby na horní polovinu těla nebyla kosa. Ještě k tomu, když má dnes padat sníh :-) Každopádně se jedná o snad nejoblíbenější kostým poslední dobou. Tedy podle množství zakázek. Svrchníky jsou historizující, nikoli historické, dělané přesně na přání klienta. Asi se chystají nějaké masivní slavnosti na jihu Čech. Nebo to je pro davy korejskojaponskočínských turistů do Krumlova, eventuelně na nějakou demonstraci za více růží v našich zahradách, případně do pohádky o Šípkové Růžence :-) Těžko říct, klienty sice vyzvídám, ale také jsem vázaná jistou mlčenlivostí. Což je tedy pro mne hooodně těžké ;-)

Šaty podle obrazu Alžběty I. (díl 2.)

A jedeme dál... Práce na šatech podle Alžběty stále pokračuje. Košile už se rýsuje. Na obraz Alžběty I., královny Anglie a Irska v letech 1558 až 1603, od neznámého autora jsem si už zvykla, a provokuje mě už o něco méně. Každopádně už jsem si téměř jistá, že až to dodělám, budu mít za prvé nárok na pořádný odpočinek a za druhé, ono mi to asi fakt bude slušet :-D :-D

Das ist wirklich wunderbar, wunderschön aneb lancošská svatba

Na přání mých milých zákazníků z Rakouska jsem ušila dámský a pánský landsknechtský kostým na historicky stylizovanou svatbu. Kostýmy jsou samozřejmě ve stejných barvách, aby k sobě manželé krásně ladili. A krytí na pánském kostýmu sice manželka požadovala větší, ale nakonec jsme se domluvili a vzhledem k množství vdavekchtivých ženských účastníků svatby jsme od toho upustili :-D ;-)

Historizující prapor pro Harcíře z Rokycan

Oslovili mě chlapci z šermířského a divadelního spolku Harcíři z Rokycan... zpět... vlastně oslovila jsem šermířský a divadelní spolek Harcíři z Rokycan... zpět, vlastně jsme se oslovili tak nějak navzájem. Oni by chtěli nový prapor pro skupinu, slavnostnější, v historickém duchu a já bych chtěla trochu propagovat svůj nový vyšívací stroj, jeho možnosti a nabídnout Vám všem možnost zhotovení praporů, vlajek, standart...

"Historie šitá na míru" - výstava kostýmů z mé tvorby

Zvu Vás všechny na výstavu kostýmů z mé tvorby. Jako novinku představím kostýmy, kde byly použity výšivky z mého nového vyšívacího stroje, náročný kostým Alžběty I. a historické i historizující prapory.

kdy: od 11. 6. 2021 do 17. 10. 2021
kde: Muzeum Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech, budova v ulici J. Knihy (<<< mapa >>>)
pozvánka: https://www.facebook.com/events/163337192458630/?ref=newsfeed
aktualizace 12. 5. 2021: Máme za sebou několik dní příprav výstavy a ještě zdaleka není vše hotové. Makáme co síly stačí...

Šaty podle obrazu Alžběty I. (díl 1.)

Obraz Alžběty I., královny Anglie a Irska v letech 1558 až 1603, od neznámého autora mne delší dobu provokoval. Dívala jsem se na něj stále dokola a říkala si, z čeho to je vše ušité, jaký přesný vzor měly výšivky a v neposlední řadě "slušely by mi ty šaty" ;-)? A protože zkusit se má všechno, dávám se do díla. Pátrám v archívech, dávám do kupy celou skládanku, dílek po dílku a postupně se to rýsuje :-)

Naprosto úžasný a skvělý vyšívací průmyslový 15jehlový stroj české výroby

Tak jo no, po dlouhých letech uslintávání nad prospekty a katalogy s těmito úžasnými stroji, po bezpočtu bezesných nocí, kdy mě rozpíchané prsty fackovaly, po miliónech proseb a nadávek "tomu starému stroji, který jako asi tak nějak měl umět i vyšívat", mně partner oznámil, že už toho má dost, že chce mít doma klidnou a vyrovnanou ženu, rozbil prasátko (ano, tím se rozplynul můj další dlouholetý sen o dvouměsíční dovolené na Maledivách, fňuk ;-) a jednoho dne byl prostě tady ON.

logo bile paticka

tel.: +420 608 708 204

E-mail: info@dobovekostymy.cz
              nebo bejckova.katerina@seznam.cz

WWW: www.dobovekostymy.cz
Facebook: facebook.com/dobovekostymy

 

Korespondeční adresa/sídlo:
Kateřina Bejčková
Skořice 92
338 43

mapa >>>

 

IČ: 69440212
Podnikatel je zapsán v živnostenském rejstříku.
Jsem plátce DPH.