"To jako máte vyšívací stroj????" aneb nad dopisy diváků...

Vážení a milí moji zákazníci, přátelé a návštěvníci webových stránek a fejsbůku,
asi se prostě a jednoduše potřebuji vypsat z něčeho, co mi poslední dobou hodně, ale hodně mrzí. Respektive štve. Respektive štve a mrzí. A nevím, co z toho víc.

Ráda komunikuji s lidmi, kteří jsou slušní, zeptají se na mojí práci a když něco chtějí, řeším s nimi přes e-mail, telefon, messengera jejich představy, stav zakázky, úpravy atd.

Ale opravdu mě nebaví odpovídat na následující styl dotazů:

1) "Řekněte mi, co jste na to použila za materiál a jak se to vyrábí. Já si to udělám sama/sám, Vy jste drahá."
Co na to říct... když si spočítám čas, který strávím nad jedinou zakázkou, vyhledání historických předloh, návrhu barevností, střihu a materiálů, nákup materiálu, stříhání, šití, vyšívání... to jsou desítky, někdy i stovky hodin. Nemyslím si, že jsem drahá, ale živím se tím, co dělám, tedy šitím kostýmů. Odvádím ze všeho daně. A dělají to mé ruce a vymýšlí má hlava. Takhle obdobní lidé píší třeba výrobcům potravin, nápojů, aut, čehokoli? Napište mi, kde jste splašili tohle mléko, mouku, klikovou hřídel, kde a jak se dá vyrobit, popište mi technologii výroby a já si to udělám sama/sám, protože jste drazí? Kde to jsme? Přátelé, poptejte mne, sdělím Vám odhadovanou cenu a když se Vám nebude líbit, poptejte někoho jiného. Vždyť je to tak snadné.

 

2) "To jako máte vyšívací stroj????"
A tečka. Teda otazníky. Jedna věta a nic předtím, nic potom. Nejsem moralista, ani andílek a ani za každou cenu bijec a ochránce spisovné češtiny, ale sakra, to je takový problém napsat slovíčka dobrý den, prosím, děkuji, na shledanou? Nedejbože se trochu rozepsat, co a proč mne to zajímá? Asi pro někoho ano, takže vy, kteří máte v úmyslu psát mi takovéhle cinty a tím mne zdržovat, berte, prosím, na vědomí, že na podobné "výkřiky" nebudu nijak reagovat. A ohledně vyšívacího stroje si můžete přečíst dostatek informací na mém webu.

 

3) "Jsem grafička/grafik, koukám na ty vaše výšivky, to si nemyslím, že tak krásný vzory děláte vy..."
NO A? Myslete si klidně, co chcete, to je Vaše plné právo, ale PROČ máte to nutkání mi o tom psát? Mně jsou Vaše myšlenky a názory tak nějak lhostejné, netýkají-li se mé práce na Vaší zakázce. A ano, tyhle krásný výšivky mi dělá můj skvělý stroj a pro podklady pro ně mám koupený (sic!) profesionální program na tvoření výšivek a spolupracuji s profesionálními grafiky. Ostatně jeden z nich mně třeba dělal můj web, chcete taky? :-)

 

Uff... ono by toho bylo víc, ale na ulevení to stačí. Hups, a je mi líp :-) Tak se nezlobte, jestli jste dočetli až sem, že jsem si takhle vylila srdéčko, ale asi jsem to prostě už musela ventilovat. Ale jsem mimo švadlenky, vyšívačky, krejčový také žena. Se všemi emocemi. Tečka 😊